Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
194 posty 2367 komentarzy

Zwiastun Świtu

Mind Service - Poszukuję, badam, odkrywam, uświadamiam, prowokuję.

Kolaborant wobec racjonalnego wyboru. Cz. 2.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kto jest wolny? Kto usłużnie czeka? Co za potwory robią psa z człowieka? Baczność! Padnij! Wiesz co cię tu spotka? To poniżenie zżera cię od środka!

To pewnie ty,
To pewnie ty,
To pewnie ty zdradziłeś!

Ty miałeś być światłem, zbawcą dla mnie,
(Zdradziłeś mnie, więcej nie licz na mnie),
Już wiesz, zbudzisz się znów na dnie,
(Zdradziłeś mnie, więcej nie licz na mnie).

Kto udaje? Kto zakłada maskę?
Co za straceniec prosi wciąż o łaskę?
Rośnie we mnie, jeśli chcesz go poznać.

To pewnie ty,
To pewnie ty,
To pewnie ty zdradziłeś!

Ty miałeś być światłem, zbawcą dla mnie,
(Zdradziłeś mnie, więcej nie licz na mnie),
Już wiesz, zbudzisz się znów na dnie,
(Zdradziłeś mnie, więcej nie licz na mnie).

///www.tekstowo.pl/piosenka,carrion,moj_wlasny_zdrajca.html 


Kolaboranci i patrioci

 
Portal w polityce.pl zamieścił kiedyś wywiad z Rymkiewiczem, w którym to Rymkiewicz mówi:  
 
Istnieją, tuż obok siebie, dwie Polski – a jeśli istnieją dwie Polski, to muszą też istnieć dwa narody Polaków. Te narody oddzieliły się od siebie i zaczęły wieść życie osobne kilkaset lat temu. Jeden to naród patriotów, drugi – naród kolaborantów.
 
Ten podział na patriotów i kolaborantów jest bardzo ciekawy ale przysparza mnóstwo kłopotów. W ogóle rozważania dotyczące fenomenu takiego, jak naród, mogą być bardzo ciekawe. Z narodem jest trochę tak, jak z czasem. Św. Augustyn napisał: Quid est ergo tempus? Si nemo ex me quaerat, scio; si quaerenti explicare velim, nescio [Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem; jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem]. Chyba podobnie jest z narodem - niby każdy wie, co to naród, ale jak komuś wytłumaczyć, czym naród jest? Według jakiej zasady jednego da się zaliczyć do określonego narodu, a drugiego nie?
 
Przedostatni numer PRESSJI (teka XXII/XXIII) zatytułowany jest Polska ejdetyczna. No i piszą w tychPRESSJACH, że na rozmaite sposoby można ujmować wspólnotę narodową. Można naród rozumieć jakoetnos, czyli wspólnotę o charakterze biologicznym. Można też rozumieć naród jako etos - wspólnotę kulturową ufundowaną na wspólnych doświadczeniach historycznych - tu pojawią się zjawiska takie, jak język, wartości, wierzenia, prawa, obyczaje. I można wreszcie rozumieć naród jako eidos, czyli wspólnotę opierającą się przede wszystkim na określonej idei filozoficznej. I weźmy teraz tych Rymkiewiczowskich patriotów i kolaborantów - czy w kontekście etnosu da się wyróżnić dwa narody Polaków: kolaborantów i patriotów? Zdaje się, że nie, chociaż nie wiadomo. A w kontekście etosu? Chyba się da. A w kontekście eidosu? Pewnie też się da, ale nie zawsze, bo wszystko zależy od tego, o jaką ideę idzie.
 
A weźmy takiego Pawlaka, co ten kontrakt gazowy z Ruskimi wynegocjował. On kolaborant jest, ten Pawlak, że się na zbójecką cenę zgodził i w dużym stopniu Polskę od Ruskich uzależnił, czy może patriota, który na długie lata zapewnił nam bezpieczeństwo energetyczne? A ś.p. Lech Kaczyński, to kto? Kolaborant, co zdradziecki, skutkujący utratą suwerenności traktat podpisał, czy patriota, który działał w interesie Polski?
 

Inne ciekawe pytanie jest takie, ilu ludzi i jak bardzo poważnie zastanawia się nad zjawiskami takimi, jak naród.
 
Z narodem jest tak, jak z czasem, ale też tak, jak z religią. Zapóźnionym racjonalistom wydaje się, że, jak w książce Kultura jest ważna pisze Roger Scruton, wychowanie religijne polega na przekazie doktryn o Bogu, człowieku i stworzeniu. Zapóźnieni racjonaliści myślą, że np. w katolskich rodzinach rzecz wygląda tak, że jak dziecko zaczyna coś kumać, to rodzice kładą dzieciakowi do głowy prawdy o tym, że jest Bóg, który występuje w trzech osobach, który stworzył świat ex nihilo, w związku z czym nie mogło być Wielkiego Wybuchu, bo skoro coś wybuchło, to już musiał być ktoś, który w sześć dni z niczego stworzył świat, a siódmego dnia odpoczął, że stwarzając świat w sześć dni Bóg stworzył wszystkie gatunki zwierząt i roślin, co raz na zawsze obala teorię ewolucji biologicznej, że Matka Boska była niepokalanie poczęta i że niepokalane poczęcie Najświętszej Marii Panny to coś zupełnie innego od poczęcia z Ducha Świętego, albowiem rezultatem poczęcia z Ducha Świętego jest narodzenie Jezusa, który po wsze czasy uobecnia się za przyczyną transsubstancjacji itd.
 
Zdaniem Scrutona wychowanie religijne doktryną zajmuje się w niewielkim stopniu, bo wychowanie religijne to przede wszystkim rytuały, maksymy i opowieści, których celem jest wychowanie moralne, czyli, jak ładnie ujmuje to Scruton, nauczenie wychowanków, co mają robić, a przede wszystkim, co mają czuć w codziennych okolicznościach ludzkiego życia. Mało kto rozumie, jak ważne jest to, żeby w codziennych okolicznościach życia czuć raczej to, a nie tamto, ale to temat na innego tekściora.
 
Ilu ludzi zastanawia się nad zjawiskiem, jakim jest naród? I czy w ogóle trzeba się nad tym zjawiskiem zastanawiać? A jak ktoś się nie zastanawia, to należy do narodu czy nie? Czy można należeć do narodu rozumianego jako eidos nie zawracając sobie głowy rozmyślaniami nad jakąkolwiek ideą filozoficzną mającą stanowić dla narodu fundament? A znowu ilu i jakich wartości można nie podzielać, żeby jeszcze się do narodu kwalifikować? Jakich tradycji narodowych można nie kultywować i nie znać, żeby się jeszcze jakoś w narodzie zmieścić? A Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji, który wedle relacji Łukasza Warzechy (od 6 minuty i 17 sekundy) stwierdził, że tradycyjna polska kuchnia to np. schabowy i pokrojone ogórki ze śmietaną, należy do któregoś narodu Polaków, czy nie, a jeśli należy, to do którego - kolaborantów czy patriotów?
 
Ale i inne pytania się pojawiają. Czy jak ktoś się nad kwestią narodu nie zastanawia, to czy może być patriotą z tego powodu, że postępuje jak patriota? Czy można być patriotą nieświadomie, niejako en passant? A czy nieświadomie, niejako en passant można zostać przedstawicielem narodu Polaków-kolaborantów? Przecież ilu może być tych świadomych kolaborantów? Ciotka Matylda z nikim świadomie nie kolaboruje, oczywiście przede wszystkim z tego powodu, że nikt z ciotką Matyldą kolaborować nie chce, ale też i ciotka Matylda nie funkcjonuje w ten sposób, że ma pragnienie kolaborowania z Ruskimi, Niemcami, czy z kim tam jeszcze; ciotka Matylda po prostu podczas wyborów głosuje na tych, którzy, jak się zdaje, w opinii Rymkiewicza zasługują na miano kolaborantów. A głosuje na nich najzwyczajniej w świecie dlatego, że słucha gazet i telewizorów, chce żeby były małżeństwa homoseksualistów oraz dużo tolerancji, rozśmiesza ją Kuba Wojewódzki, a przede wszystkim bardzo boi się powrotu strasznych kaczystowskich czasów, kiedy to panował terror, była duszna atmosfera i Ziobro oskarżył doktora G.
 
Ta intencja lub brak intencji to sprawa kluczowa jeśli idzie o to, kto jest kolaborantem, a kto nie. Żebyśmy mieli jasność - nie twierdzę, że jeśli ktoś nie ma intencji kolaborowania, to nie może być kolaborantem; po prostu pytam. Ale tych spraw kluczowych jest wiele, a najbardziej fundamentalna jest taka: żeby powiedzieć, kto jest kolaborant, a kto patriota, to trzeba się do czegoś odnieść. Co jest tym czymś, co jest tym punktem odniesienia? W przywoływanych już PRESSJACH postawili tezę, że polskim eidosem jest wolność, że polskość to wolność. I tu dopiero zaczynają się schody, z powodu tej wolności, ale to znowu temat na inny tekst. OK, dla ekipy PRESSJIpolskość to wolność. Czym jeszcze jest lub może być polskość?

//tekstowisko.blogspot.co.uk/2011/07/kolaboranci-i-patrioci.html

 

Ps. Czy emigrant może być patriotą?

KOMENTARZE

 • Tutaj jest część 1-sza
  http://miroslaw.szczepaniak.neon24.pl/post/99860,kolaborant-wobec-racjonalnego-wyboru-cz-1
 • Daj znać jak już
  trylogię skończysz.
 • @SpiritoLibero 00:50:48
  He he, no widzisz jak was łatwo rozszyfrować?
 • @A tutaj usunięte komentarze i notka o ruskiej pogodzie na Neonie24
  Prognoza pogody- wieje ze wschodu

  W świetle NEonu dokładnie widać, że prognoza jest prawdziwa.
  No a teraz drogie dzieci ,zaczynamy powtórkę z rozrywki.
  Oczywiście wracamy do podstaw:

  Ałfawit my uże znajem uże piszem i czytajem i wsie bukwy pa pariadkie bez aszybki nazywajem:))

  Вспомните, если позабыли, что в азбуке этой налицо всего 26 букв: А В С D Е F Q H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z.

  No a teraz drogie dzieci tak jak uczył dziadek Mróz:

  Алфавит мы уже знаем, уже пишем и читаем и все буквы по порядку без ошибки называем:

  А, Б, В, Г, Д, Е, Ё, Ж, З,
  И, Й, К, Л, М, Н, О, П,
  Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч,
  Ш, Щ, Ъ, Ы, Ь, Э, Ю, Я.

  Myślicie że zwariowałem? Niekoniecznie.
  Ale zwariować można jeśli się weźmie pod uwagę galopująco rosnącą tu ilość rusofilskich publikacji. Możecie sami uważnie sprawdzić.

  Do swidania.

  PS. To że wieje ze wschodu to nic dziwnego. Tylu Polaków wywiało na zachód , że w wytworzoną próżnię MUSI wkroczyć nadmiar ciśnienia ze wschodu bo dla nich to jednak wieje się do Polski - na zachód.


  Komentarze:
  -------------------------------------------------------------------------------------
  Ha ha h
  Ja to obserwuję od dawna. Ale w ostatnim okresie to przeszło już wszelkie granice. Neon24 stał się tubą ruską propagandową. Bo czym innym są zamieszczane notki na ten temat a czym innym ich promowanie na SG.
  To jest tak bezczelna propaganda, że tylko przygłupy mogą się na to nabrać.
  nadużycie link skomentuj
  Mind Service 24.11.2013 22:56:40

  @Mind Service 22:56:40
  Właśnie. Zgrana zgraja aż się pieni z wysiłku. Wyszperano nawet jakieś wypociny narciarki.
  Jaja jak na Teneryfie.
  nadużycie link skomentuj
  Nathanel 24.11.2013 23:01:47

  @Nathanel 23:01:47
  //Zgrana zgraja aż się pieni z wysiłku. Wyszperano nawet jakieś wypociny narciarki.//
  - Wypociny narciarki to jeszcze nic. Czytałeś komentarze ruskiej zgrai spijającej sobie z dzióbków?

  A tu coś dla tych, którzy mieli Wojtasa jedynie za pożytecznego idiotę:

  //Cieszy ta notka, gdyż wpisuje się w dążenie do normalnego i pragmatycznego określania relacji z sąsiadami.
  Z kolei bez tego - nie da się wypracować zasad Polskiej Racji Stanu.
  nadużycie link skomentuj
  Krzysztof J. Wojtas 24.11.2013 21:14:39//

  - To wiele wyjaśnia dlaczego okupuje nieprawnie zakładkę PRS a Opara boi się go stamtąd ściągnąć.
  nadużycie link skomentuj
  Mind Service 24.11.2013 23:09:22

  @Mind Service 23:09:22
  To widocznie taką racje stanu będzie się pichcić.

  Następnym razem zboże na chleb będzie się kosić sierpem a ziarno na mąkę mielić młotem.

  Ja się nie przejmuję. W ruskim jestem biegły w piśmie i mowie to może dostanę wyrok w zawieszeniu.
  nadużycie link skomentuj
  Nathanel 24.11.2013 23:14:18

  @Nathanel 23:14:18
  //To widocznie taką racje stanu będzie się pichcić.
  Następnym razem zboże na chleb będzie się kosić sierpem a ziarno na mąkę mielić młotem.//

  - Niedoczekanie kacapowi. Wiem, gdzie on mieszka. Aresztować takiego trzeba, póki jeszcze nie jest za późno.
  nadużycie link skomentuj
  Mind Service 24.11.2013 23:24:04
 • @Mind Service 03:45:00
  A kto skasowal te notkę ?
 • Może trzeba tego wysłuchać do końca ,żeby dyskutować
  http://www.youtube.com/watch?v=-rpZN1zqERI
 • @SpiritoLibero 05:58:13
  //A kto skasowal te notkę ?//

  - Ten kto sie boi ruskich pacholkow.
 • @To jeszcze nic
  Dostalem bowiem takie ostrzezenie:

  //Zawiadamiam, że niniejszym otrzymal Pan upomnienie.
  Pańskie insynuacje na temat portalu, Redakcji oraz administracji naruszają poważnie Regulamin. Działanie takie obserwujemy od dłuższego juz czasu.

  Zawiadamiam, że dalsze takie postępowanie spowoduje zablokowanie Pańskiego konta.

  Pozdrawiam,

  Admin 3//

  - Ciekaw jestem o jakie to insynuacje chodzi?
  No i kto to jest Admin 3 ???
 • @Mind Service 10:14:22
  Nie sądzę, zeby Nathaniel bał sie ruskich pachołków.
  Bo to on usunął. Sam.
 • @SpiritoLibero 16:45:11
  //Nie sądzę, zeby Nathaniel bał sie ruskich pachołków.//

  - Jasne. Wierzę, bo muszę. A Admin 3 to moje przywidzenie?
 • @Mind Service 17:40:14
  Spytaj Nathaniela zanim zaczniesz pyszczyć.
 • @SpiritoLibero 17:43:52
  Dostałem odpowiedź:

  @SpiritoLibero 16:41:03
  //Twój komentarz został usunięty ze względu na zagrożenie interesów Rosji i NEon24.pl//

  - Ha! Wiedziałem! Mam to teraz czarno na białym!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY